28.12.16

Недоторканний міністр. Хто і чому береже Авакова від звільнення

Міністра МВС побоюються, недолюблюють, однак ретельно оберігають від відставки, яка на часі, інакше занадто багато високопоставлених чиновників можуть «сісти»



Міністр МВС Арсен Аваков вкотре зберіг свою посаду, попри те, що під кінець року крісло під ним знову захиталося. Цього разу від звільнення Авакова врятували нардепи.

Ні звинувачення в корупції та покриванні нелегального бізнесу, ні смерті цивільних і поліцейських, ні фактичний провал реформи Нацполіції та міністерські інтриги навколо посади головного поліцейського країни не похитнули позиції глави МВС.

За два дні до закінчення останньої в 2016 році парламентської сесії профільний комітет ВР показово провалив розгляд питання про відставку міністра МВС Арсена Авакова.

П'ятнадцять із дев'ятнадцяти членів комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності просто не прийшли на засідання.

«Все було зрежисовано, було обумовлено, хто прийде, а хто ні, – розповів UA1 заступник голови цього комітету Віталій Купрій, один з тих небагатьох, хто з'явився на засідання. – Влада зробила все, аби зберегти коаліцію і президента, тому що скандал міг бути дуже серйозним. Відставка Авакова розвалила б усе».

З приводу провалу засідання звучали мляві виправдання, мовляв, нардепи до п'ятої ранку приймали бюджет і тому не встигли виспатися, щоб взяти участь у роботі комітету.

Однак їхні колеги з інших парламентських комітетів, які цього дня вийшли на роботу і провели засідання, пояснюють все тим, що ніхто не захотів брати відповідальність за таке важливе рішення, як відставка міністра МВС

«Я думаю, що це свідомий саботаж, – висловив свою думку в розмові з UA1 нардеп Єгор Соболєв, який понад рік тому направив до профільного комітету постанову про відставку Авакова. – Всього чотири людини прийшли на засідання, всі інші знали, що буде розглядатися таке важливе рішення і відсторонилися від необхідності визначитися».

У результаті чергова спроба позбавити посади людини, з ім'ям якої пов'язують корупційні схеми в МВС, кришування грального і бурштинового бізнесу, а також зворушливу турботу про старі кадри, які скомпрометували себе, закінчилася нічим.

Корупція і смерть не привід для відставки


Вже не вперше представники абсолютно різних політичних сил намагаються домогтися відставки Авакова, але завжди безуспішно. У результаті він залишається єдиним членом Кабміну, відставки якого почали вимагати вже незабаром після його призначення на міністерську посаду.
Попри всі вимоги щодо відставки, міністр Аваков зберіг свою посаду і взявся активно вибудовувати МВС «під себе».
Вперше позбавити Авакова портфеля міністра вимагали представники Правого Сектора, коли навесні 2014 року спецпідрозділ МВС розстріляв одного з учасників цього руху Сашка Білого. Згодом вимогу ПС підтримала Організація українських націоналістів і «Свобода».

Трохи пізніше це ж питання підняла «Батьківщина», але попри всі вимоги, міністр зберіг свою посаду і взявся активно вибудовувати МВС «під себе».

Зрештою в 2015 році після низки скандалів з призначенням в найближче оточення одіозних особистостей, таких як начальник карного розшуку часів Януковича Василь Паскал і замішаний в корупції Сергій Чеботар, відставки глави МВС зажадали в «Самопомочі», зареєструвавши в парламенті відповідну постанову.

Цього ж року група з 20 нардепів, які представляють різні партії і парламентські фракції, також зареєструвала постанову про відставку Авакова через провал люстрації у відомстві та сумнівної кадрової політики. Депутати заявили, що перебування цієї людини на посаді міністра МВС суперечить державним інтересам. Але справа знову зайшла в глухий кут.

Вчергове це питання підняли влітку 2016-го після звірячого вбивства поліцейськими жителя селища Криве озеро. Трагедія лиш підтвердила сумнівну кадрову політику міністерства та провал реформи Нацполіції. І знову в парламенті реєструють чергову постанову про звільнення Авакова.

Резонанс від звірств поліцейських був настільки широким, що в урядових стінах на рівні чуток з'явилася інформація про те, що Авакова дійсно можуть змістити, але виключно з тією умовою, щоб його крісло зайняв представник «Народного фронту». Говорили, що можливим кандидатом буде Олександр Турчинов.

Однак поступово все стихло, і Аваков знову залишився у своєму міністерському кріслі – до наступного інциденту. Довго чекати його не довелося: 5 грудня стало відомо про п'ять трупів співробітників поліції, які в ході спецоперації перестріляли колег і самі отримали «відповідь».

При цьому міністр навіть не перервав свій візит до Канади, прилетівши лише на третій день після трагедії, і довго не коментував подію. І знову вимоги щодо відставки, і знову непотоплюваний міністр залишається на плаву.
Яценюк занадто довго торгувався, аби Аваков залишився міністром МВС, і НФ нізащо не пожертвує такою фігурою в уряді.
Причому цього разу його підтримала людина президента генпрокурор Юрій Луценко. Він прямо заявив, що відставка представника НФ Авакова через випадок у Княжичах – це неадекватне рішення.

«У них є багато компромату один на одного, але головне – вони об'єднані корупцією за принципом «ти даєш красти мені – я даю красти тобі», – пояснює раптове заступництво генпрокурора Єгор Соболєв. – На цьому тримається вся коаліція. І тому Аваков досі на цій посаді».

Однак депутати і громадські активісти й надалі сподіваються, що спільними зусиллями все ж вдасться звільнити міністра МВС. В останні місяці року, що минає, цей процес активізували представники «Автомайдану», провівши низку акцій з розсекречення фактів про життя Авакова у міністерському спецкомплексі «Фортеця», а також причетності його до покровительства підпільного грального бізнесу.

Проте, реальні перспективи відставки міністра МВС як і раніше залишаються досить розпливчастими. Надто вже багато людей у парламенті зацікавлені в збереженні глави силового відомства.

Викинути клептократа


«Зараз відставка Авакова нереальна, – вважає Віталій Купрій. – Думаю, що поки президент Порошенко хоче бути при владі, він буде у будь-який спосіб триматися за «Народний фронт». Відставка можлива, тільки якщо на це погодяться в НФ, але вони на це ніколи не підуть, бо їх всіх одразу ж пересадять».

Нардепи вважають основною проблемою неможливості звільнити міністра МВС те, що це питання викличе неминучий розпад коаліції. Тому що лідер НФ Арсеній Яценюк занадто довго торгувався, аби Аваков залишився міністром МВС після того, як він пішов з посади прем'єра, і НФ нізащо не пожертвує такою фігурою в уряді.

Якщо ж президентський БПП підтримає «розхитування» Авакова в міністерському кріслі, парламентська коаліція розвалиться, а це шлях до дострокових виборів. А підсумок їх для БПП і НФ буде плачевним: якщо президентська партія має невеликі шанси увійти в наступний парламент, то у НФ такого шансу немає.

А це означає втратити надійний захист у вигляді свого глави МВС в разі відкриття кримінальних проваджень за фактом зловживань і корупції чиновників з НФ. Це неминуче закінчиться тюремними термінами та конфіскацією активів. Оскільки в тюрму ніхто не хоче, Аваков залишається міністром.
Поки Аваков сам не подасть прохання про звільнення, його на законних підставах позбавити посади неможливо.
Понад те, наразі в парламенті немає єдиної точки зору щодо того, чи може взагалі Верховна Рада звільнити міністра МВС.

«Будь-який проект, що стосується звільнення тієї чи іншої особистості в уряді не передбачений ані Конституцією, ані регламентом, – заявив глава комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Андрій Кожем'якін. – Відповідно до ст. 18 Закону України про КМУ, будь-який член Кабміну, яким є Аваков, може бути звільнений з посади Верховною Радою, на жаль, в одному випадку. Регламентом парламентсько-президентської республіки чітко встановлено: шляхом прийняття відставки члена Кабміну за поданою ним заявою про відставку. Все, крапка».

Інакше кажучи, на думку Кожем'якіна, поки Аваков сам не подасть прохання про звільнення, його на законних підставах позбавити посади неможливо. Однак, не всі згодні з цим твердженням.

«Це неправда, – коментує заяву колеги Єгор Соболєв. – Верховна Рада може звільнити будь-якого міністра і самого прем'єра. Для цього достатньо проголосувати за проект постанови і віддати за це більше 226 голосів».

Він переконаний, що відставка міністра МВС цілком реальна, але за певних умов. Найголовніше – це бажання та активна позиція всього суспільства з цього питання.

«Якщо цією справою займатимуться кілька ентузіастів у парламенті та кілька ентузіастів «Автомайдану», то він ще не один місяць протримається. Якщо ж це буде вимога всіх людей, то будь-якого клептократа можна викинутий з посади».

Олег Ткаченко

Популярні публікації